PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA
POBYT STAŁY

PRZESŁANKI

2. Pozostaje w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku i bezpośrednio przed złożeniem wniosku przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 2 lata na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

WNIOSEK O UDZIELENIE ZEZWOLENIA NA ZAMIESZKANIE NA CZAS OZNACZONY

1. Wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się, złożony na formularzu, wskazujący w sposób szczegółowy okoliczności uzasadniające ubieganie się o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się.
    Wniosek składa się w 4 egzemplarzach. Formularz wniosku należy wypełnić czytelnie.

2. Po 4 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, wyraźne, kolorowe, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, przedstawiające osobę umiejscowioną centralnie, bez okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznymi oczami oraz lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

3. Zaświadczenie organu ewidencji ludności, potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego.

4. Dokumenty potwierdzające, że cudzoziemiec pozostaje w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku i bezpośrednio przed złożeniem wniosku przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 2 lata na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, tj.: aktualny akt małżeństwa oraz decyzje o udzieleniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.

5. Tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać oraz dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania.
    Za tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać nie uznaje się umowy użyczenia lokalu, chyba że użyczającym jest jego zstępny, wstępny lub małżonek, rodzice małżonka lub rodzeństwo cudzoziemca.

6. Dokumenty potwierdzające posiadanie i wysokość środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

7. Dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie lub kwalifikacje.

8. Zaświadczenie o niekaralności, wydane przez właściwy organ kraju pochodzenia.

9. Zaświadczenie o braku zobowiązań finansowych wobec kraju pochodzenia lub osób w nim zamieszkałych.

10. Zaświadczenie o wywiązywaniu się z zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa (zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego na druku ZAS-W).

11. Ważny dokument podróży (paszport) – należy przedstawić do wglądu.

12. Kserokopie wszystkich stron dokumentu podróży (paszportu) sporządzone w 2 egzemplarzach.

UWAGA
    - organ prowadzący postępowanie o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się cudzoziemcowi pozostającemu w związku małżeńskim z obywatelem polskim ustala, czy związek małżeński nie został zawarty w celu obejścia przez cudzoziemca przepisów o udzielaniu zezwolenia na osiedlenie.
    - w tym celu, przy składaniu wniosku, organ przesłucha małżonków co do okoliczności wymienionych w art. 55 ustawy o cudzoziemcach,
    cudzoziemiec może złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się w czasie zgodnego z prawem pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    - w odpowiednim ustępie wniosku należy podać szczegółową informację o podróżach i pobytach zagranicznych w okresie ostatnich 5 lat.

PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT CZASOWY
PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT STAŁY