PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA
RODZAJE WIZY
Informacja dotycząca wydawania obywatelom Ukrainy wiz pobytowych z okresem ważności do 5 lat

Z dniem 15 listopada 2004 r. urzędy konsularne Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną wydawanie wiz pobytowych z okresem ważności do 5 lat, umożliwiających wielokrotny wjazd do Polski. Będą mogły otrzymać je jedynie określone niżej grupy obywateli Ukrainy, mogące wylegitymować się stosownymi dokumentami uzasadniającymi wydanie takiej wizy, zgodnie z podpisaną 30.07.2003 r. w Kijowie Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach ruchu osobowego. Należą do nich:

1. pracownicy kolejowi – na podstawie stosownego wykazu pracowników kolejowych uprawnionych do przekraczania granicy państwowej przy wykonywaniu obowiązków służbowych, wydanego przez właściwe organy oraz imiennych list służących do potwierdzenia przekraczania granicy państwowej
  2. kierowcy i członkowie załóg pojazdów wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe i kolejowe przewozy towarów i osób – na podstawie dokumentów potwierdzających wykonywanie takich przewozów
  3. uczestnicy wymiany na szczeblu organów władzy państwowej i samorządu terytorialnego, niezależnie od ich dziedziny działalności – na podstawie wniosku strony przyjmującej
  4. osoby biorące udział w regularnych dwustronnych kontaktach w dziedzinie gospodarki, kultury, nauki, edukacji, sportu lub w innych ważnych sferach współpracy
  5. osoby posiadające dokument potwierdzający prawo własności do nieruchomości znajdującej się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawo do otrzymania spadku na terytorium RP
  6. osoby podróżujące w celu odwiedzenia miejsc pochówku i grobów krewnych na terytorium RP – na podstawie dokumentów potwierdzających fakt pochówku i istnienia grobu
  7. osoby wnioskujące o wydanie wizy w celu podtrzymania udokumentowanych kontaktów rodzinnych i w celu odwiedzania miejsc swojego pochodzenia, a także członkowie ich rodzin i najbliżsi krewni
  8. osoby w wieku emerytalnym – po przedstawieniu odpowiednich dokumentów.

Zgodnie z polskimi przepisami wizy pobytowe dzielą się na wizy krótkoterminowe i wizy długoterminowe – jedne i drugie mogą być wydawane na okres ważności maksymalnie do 5 lat. Podstawową różnicą między wizą krótkoterminową a wizą długoterminową jest okres pobytu, tzn. czas przez jaki jej posiadacz może przebywać w Polsce. W przypadku wizy krótkoterminowe okres pobytu może wynosić maksymalnie 90 dni w ciągu 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu do Polski. Natomiast wiza długoterminowa wydawana jest wówczas, gdy okres pobytu jest dłuższy niż 90 dni i może maksymalnie wynosić 365 dni w całym okresie ważności wizy. Ze względu na cel pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisy dopuszczają wydawanie wiz długoterminowych tylko w przypadkach określonych w pkt 1-4.

UWAGA! W przypadku wcześniejszego wykorzystania limitu dni pobytu określonego w wizie długoterminowej nie będzie także możliwe wydanie nowej przed upływem ważności dotychczasowej!

Na przykład: Pan Petrenko otrzymał czteroletnią wizę długoterminową na 200 dni pobytu z okresem ważności od 15.11.2004 do 14.11.2008. Limit dni pobytu w Polsce wyczerpał w ciągu dwóch pierwszych lat, tzn. do 14.11.2006 r. Ważność kolejnej wizy może zaczynać się dopiero 15.11.2008 r. W sytuacji wykorzystania maksymalnej ilości dni pobytu w przypadku wizy krótkoterminowej, aplikujący będzie mógł otrzymać kolejną, ale jej ważność będzie zaczynała się nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy licząc od daty pierwszego wjazdu, który nastąpił na podstawie poprzedniej wizy. Limit dni pobytu określony w wizie jednokrotnej może być wykorzystany w czasie jednego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a limit dni pobytu określony w wizie wielokrotnej – w czasie jednego lub wielu następujących po sobie z dowolną częstotliwością pobytów, w dowolnym przedziale czasowym, w granicach okresu ważności wizy Aplikujący o wizę na określoną ilość lat musi w każdym przypadku przedłożyć konsulowi dokumenty potwierdzające konieczność wydania wizy na wskazany okres (patrz wyżej). Jednocześnie musi także posiadać paszport z odpowiednią datą ważności, nie krótszą niż 3 miesiące licząc od końca obowiązywania wizy. Bez spełnienia tych warunków wydanie wizy uprawniającej do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na określony w ankiecie termin, nie będzie możliwe.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku ocena zasadności wydania wizy z kilkuletnim okresem ważności należy do konsula, zaś o wjeździe do Rzeczypospolitej Polskiej decyduje Straż Graniczna.

PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA : RODZAJE WIZY