PROCEDURY i WNIOSKI
W ZAWODZIE NAUCZYCIELA

LEGALIZACJA PRACY CUDZOZIEMCA W ZAWODZIE NAUCZYCIELA

PODSTAWA PRAWNA

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 października 1992 r. w sprawie zasad i warunków zatrudniania w szkołach i placówkach publicznych nauczycieli nie będących obywatelami polskimi. MEN z dnia 30.10.1992 r. w sprawie zasad i warunków zatrudniania w szkołach i placówkach publicznych nauczycieli nie będących obywatelami polskimi (Dz. U. Nr 85, poz. 432) zatrudnienie cudzoziemca na stanowisku nauczyciela wymaga zgody organu prowadzącego.

ETAPY ZATRUDNIENIA CUDZOZIEMCAW ZAWODZIE NAUCZYCIELA JĘZYKA OBCEGO,
KTÓRY JEST JĘZYKIEM OJCZYSTYM CUDZOZIEMCA

W sytuacji tej nie stosuje się zasady pośrednictwa pracy i procedura jest następująca:

ETAP I
Weryfikacja i sprawdzenie przez pracodawcÄ™ sprawdza czy zatrudnienie cudzoziemca bez zezwolenia na pracÄ™ jest zgodne z prawem

Czy przypadek zatrudnienia cudzoziemca jest zaznaczony w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę

ETAP II
Wypełnienie i złożenie Oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonania pracy cudzoziemcowi do odpowiedniego Urzędu Pracy

POBIERZ OÅšWIADCZENIE PRACODAWCY o ZAMIARZE POWIERZENIA WYKONYWANIA PRACY CUDZOZIEMCOWI

ETAP III
Rejestracja Oświadczenia przez Urząd Pracy.

ETAP IV
Przesłanie pracodawcą Oświadczenia do cudzoziemca, który legalizuje swój pobyt w Polsce poprzez wyrobienie WIZY na pobyt z prawem do pracy lub poprzez wyrobienie Karty czasowego pobytu.
Cudzoziemiec składa oryginał Oświadczenia polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonanie pracy w dziedzinach wyżej wymienionych , potwierdzonego notarialnie lub przez krajowy organ administracji do urzędu konsularnego w celu otrzymania Wizy z prawem do pracy.

Po przejściu przez wyżej wymienione etapy, pracownika-cudzoziemca traktuję się jak pracownika obywatelstwa polskiego. W związku z czym, pracodawca musi dokonać wszystkich formalności, by pobyt i praca cudzoziemca miały charakter legalny: podpisać umowę (na czas określony, zlecenie lub dzieła), zlecić badania lekarskie, BHP, zgłosić pracownika do ZUSu.

Etapy zatrudnienia cudzoziemca w zawodzie nauczyciela są identyczne jak w zawodach dla których jest wymagane zezwolenie na pracę

ZOBACZ : LEGALIZACJA PRACY CUDZOZIEMCA w zawodach, dla których jest wymagane zezwolenie na pracę