SPOTKANIA TRANSGRANICZNE

SEMINARIA DLA POLSKICH, UKRAIŃSKICH I BIAŁORUSKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
SEMINARIUM Z ZAKRESU AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
06 - 07.03.2008 Nasutów

W dniach 06 - 07 marca 2008 r. w Ośrodku Szkoleniowo – Konferencyjnym Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie k/Lublina odbyło się: polsko – białorusko – ukraińskie seminarium dla organizacji pozarządowych z zakresu aktywizacji młodych osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Celem spotkania była refleksja nad sytuacją niepełnosprawnej młodzieży na rynku pracy w Polsce, Ukrainie i Białorusi oraz przedstawienie różnych form aktywizacji zawodowej tych osób.

IRPIRPIRPIRPIRPIRPIRPIRP

Spotkanie organizacji pozarządowych z regionów przygranicznych było także okazją do wymiany doświadczeń i promocji Dobrych Praktyk, a także zwiększenia zaangażowania organizacji we współpracę transgraniczną oraz nawiązywania sieci partnerstw w tym obszarze.

Seminarium rozpoczęło się wykładem Pana Tomasza Kasprzaka z Ośrodka Badań Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił sytuację młodych osób niepełnosprawnych na polskim rynku pracy. Sytuację niepełnosprawnej młodzieży na Białorusi przybliżył pan Vasili Barysau, z organizacji obywatelskiej „Niepełnosprawny i otoczenie” (Brześć, Białoruś). O szczególnej roli doradztwa zawodowego w przygotowaniu niepełnosprawnych do funkcjonowaniu na rynku pracy mówiła pani Barbara Rodziewicz, (doradca zawodowy, Katolicki Uniwersytet Lubelski).

W ramach dzielenia się doświadczeniami realizacji projektów z zakresu aktywizacji zawodowych młodzieży zaprezentowano Agencję Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi (pan Marek Piasecki, prezes Fundacji Fuga Mundi) oraz projekt "Biura Karier - Lubelska Sieć" (pani Alicja Jankiewicz, prezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych).

Przykłady dobrych praktyk pracy z młodzieżą niepełnosprawną na Ukrainie i Białorusi zaprezentował pan Vasili Barysau z Centrum rehabilitacji zawodowej bezrobotnych niepełnosprawnych „КеrаmАrt” (Brześć) oraz pan Mykhaylo Kots z Organizacja Rodziców Dzieci z Zespołem Downa (Łuck).

Na zakończenie seminarium – możliwości współpracy w obszarze transgranicznym dla organizacji pozarządowych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 – 2013 przedstawiła pani Olga Grzechnik z Oddziału Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach inicjatywy wspólnotowej INTERREG Unii Europejskiej