SPOTKANIA TRANSGRANICZNE
SZKOLENIA DLA STUDENTÓW z UKRAINY i BIAŁORUSI "STUDIA i CO DALEJ ?"

21-24.10. 2007
Nasutów, Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

SZKOLENIA DLA STUDENTÓW z UKRAINY i BIAŁORUSI "STUDIA i CO DALEJ ?"

BLOK SZKOLENIOWY I
SZKOLENIE z zakresu umiejętności interpersonalnych

SZKOLENIE z zakresu poruszania się po rynku pracy

RELACJA Z WARSZTATÓW

W dniach 21-24 października 2007 r. odbyło się szkolenie „ Studia i co dalej”- dla studentów, doktorantów - ogólnie rzecz biorąc uczącej się młodzieży- pochodzącej z Białorusi, Ukrainy i Polski. Tematyka warsztatów była poświęcona zagadnieniom związanym z rynkiem pracy, planowaniem kariery zawodowej, efektywnym zarządzaniem czasem, rozwijaniem swoich zdolności interpersonalnych: komunikacji, asertywności, kreatywności i inne. Uczestnicy szkolenia mogli w te kilka dni nawiązać ciekawe znajomości, nauczyć się od siebie czegoś nowego o swojej kulturze, zwyczajach, obyczajach- podczas wspólnych warsztatów, posiłków i czasu wolnego.

W niedzielę, pierwszego dnia projektu, odbyło się spotkanie integracyjne, w czasie którego, dzięki różnym zabawom, poznawaliśmy siebie, swoje imiona, zainteresowania. Dzieliliśmy się oczekiwaniami i obawami związanymi z czterodniowym programem szkolenia oraz w grupach ustalaliśmy zasady (rysując je na kartkach), które miały nam ułatwić wzajemne relacje i organizację zajęć. Atmosfera pierwszego spotkania była niezwykle przyjazna, co dobrze rokowało na kolejne dni szkolenia. Jeszcze tego samego wieczoru, po kolacji, odbyły się warsztaty dotyczące umiejętności interpersonalnych - wykład połączony z ciekawymi, a zarazem zabawnymi ćwiczeniami wymagającymi od nas zaangażowania.

W poniedziałek zabraliśmy się ostro do pracy. To był dłuuugi dzień, ale bardzo wydajny. Już podczas pierwszych zajęć identyfikowaliśmy swoje mocne strony, zainteresowania i predyspozycje zawodowe. W grupach tworzyliśmy profil własnych firm. To ćwiczenie wzbudziło nasze duże zainteresowanie, tym bardziej, że dzięki niemu poznaliśmy się jeszcze lepiej. Okazało się, iż pomimo różnic kulturowych, mamy ze sobą wiele wspólnego - zintegrowaliśmy się. Było dużo rysowania, a co za tym idzie, dobrej zabawy i śmiechu. Podczas kolejnych zajęć dokonywaliśmy autoprezentacji, mieliśmy warsztaty kreatywności i przedsiębiorczości, a także uczyliśmy się efektywnie zarządzać czasem. Po obfitej i pysznej kolacji, już we własnym zakresie, spędziliśmy bardzo miło wieczór.

Trzeci dzień projektu wzbogacił nas o nowe umiejętności w zakresie planowania kariery zawodowej, redagowania dokumentów aplikacyjnych, procedur i form legalnego zatrudnienia w Polsce, praw pracowniczych. Dowiedzieliśmy się jak pisać list motywacyjny, cv, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Tak byliśmy pochłonięci ostatnimi zajęciami tego dnia (pytaniom zadawanym prowadzącemu wykład z form zatrudnienia w Polsce - nie było końca), że omal nie przegapiliśmy kolacji. Kolejną atrakcją dla uczestników szkolenia było ognisko, podczas którego śpiewaliśmy i zajadaliśmy kiełbaski :).

Środa była dniem pożegnań i wyjazdu, ale zanim to nastąpiło, zapoznaliśmy się jeszcze z ofertami szkoleń, stażu i pracy. Dobrym podsumowaniem projektu była ewaluacja, podczas której każdy z uczestników mógł wyrazić swoją opinię na temat czterodniowego pobytu w Nasutowie.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warsztaty były bardzo ciekawe i niewątpliwie wzbogaciły nas o nowe doświadczenia i umiejętności. Dodatkowo niektórzy odnaleźli w sobie takie cechy, o których nie mieli wcześniej pojęcia.

Pozdrowienia dla wszystkich, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu!! :-**

Napisały: Kamila Gęsiorska i Kamila Telega

WIĘCEJ O WARSZTATACH