Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI PRACY CUDZOZIEMCA
PROCEDURA PRZEDŁUŻENIA PRZYRZECZENIA LUB ZEZWOLENIA NA PRACĘ

PROCEDURA PRZEDŁUŻENIA PRZYRZECZENIA LUB ZEZWOLENIA NA PRACĘ


PODSTAWA PRAWNA

Tryb i warunki przedłużania przyrzeczenia lub zezwolenia na pracę cudzoziemca reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. 2006 nr 141 poz. 1002), Rozporządzenie Nr 49 Wojewody Lubelskiego z dnia 30 października 2007 r. w sprawie ustalenia kryteriów wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców w województwie lubelskim (Dz. Urzędowy Województwa Lubelsiego 27 listopada 2007r., nr. 171).

ETAPY PRZEDŁUŻENIA PRZYRZECZENIA LUB ZEZWOLENIA NA PRACĘ

ETAP I
Dokonanie opłaty i złożenie odpowiedniego wniosku o przedłużenie przyrzeczenia lub zezwolenia na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polski 2 egzemplarzach wraz z załącznikami do Urzędu Wojewódzkiego najpóźniej na 30 dni przed upływem ważności zezwolenia na pracę.

Wniosek

WNIOSEK O PRZEDŁUZENIE ZEZWOLENIA NA PRACE CUDZOZIEMCA na terytorium RP
WNIOSEK O PRZEDŁUZENIE ZEZWOLENIA NA PRACE CUDZOZIEMCA na terytorium RP w ramach usługi eksportowej

Opłaty

Pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca po dokonaniu jednorazowej wpłaty w wysokości poniższych kwot:

  1. 50 zł - w przypadku, gdy pracodawca albo podmiot, o którym mowa w art. 88 ust. 16 ustawy, zamierza powierzyć cudzoziemcowi wykonywanie pracy na okres dłuższy niż 3 miesiące;
  2. 100 zł - w przypadku, gdy pracodawca albo podmiot, o którym mowa w art. 88 ust. 16 ustawy, zamierza delegować do Polski cudzoziemca w celu realizacji usługi eksportowej. Wpłaty reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007 r. w sprawie wysokości wpłaty dokonywanej w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. 2007 nr 195 poz. 1409)

Wpłaty należy dokonywać na konto: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Wydział Finansów i Budżetu, ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin, NBP O/O Lublin Nr 62 1010 1339 0024 7922 3100 0000 z dopiskiem: “wpłata z tytułu zatrudnienia cudzoziemca – (imię i nazwisko)”.

Załączniki do wniosku

  1. Wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzający uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców. (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji i spółka akcyjna w organizacji przedkłada umowę nawiązania spółki. Wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego spółka przedkłada w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.)
  2. Dowód wpłaty, o którym mowa w art. 88 ust. 14 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  3. Kopia dokumentu podróży cudzoziemca (wypełnione strony); w przypadku posiadania przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy przedstawić oryginał dokumentu (do wglądu).
  4. Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego stwierdzające, że cudzoziemiec nie został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności lub na karę pozbawienia wolności, której wykonanie zostało zawieszone – do czasu zakończenia okresu próby.
  5. Oświadczenie cudzoziemca dotyczące udziału w postępowaniu w sprawie zobowiązania do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub o wydalenie.
  6. Oświadczenia pracodawcy dotyczące zapoznania się z rozporządzeniem Nr 50 Wojewody Lubelskiego z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie ustalenia kryteriów wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców w województwie lubelskim - treść rozporządzenia: http://ww2.lublin.uw.gov.pl/wps/rozp_cudz.pdf.
  7. Numer statystyczny (REGON).
  8. Opinia starosty powiatu właściwego dla miejsca wykonywanej pracy, dotycząca sytuacji na lokalnym rynku pracy w zawodzie wymienionym we wniosku (zawód musi odpowiadać zawodom lub specjalnościom, o których mowa w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy).
  9. Udokumentowanie podjętych przez pracodawcę działań w zakresie powierzenia pracy innych niż złożenie oferty w urzędzie pracy (potwierdzenie zamieszczenia oferty w prasie lub innych mediach oraz w systemie informatycznym Europejskich Służb Zatrudnienia – w sieci EURES).

ETAP II
Otrzymanie przedłużonego przyrzeczenia lub zezwolenia na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polski

Wydane przyrzeczenie lub zezwolenie można przedłużyć, gdy:
  • Okres powierzenia cudzoziemcowi pracy będzie następować bezpośrednio po okresie wskazanym w wydanym w zezwoleniu lub pracodawca złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej na 30 dni przed upływem ważności zezwolenia oraz
  • Nie ulegnie zmianie stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy lub pełniona przez cudzoziemca funkcja, określone w wydanym zezwoleniu.
  • Wydane przyrzeczenie lub zezwolenie zachowuje ważność:
  • W przypadku zmiany nazwy, siedziby lub przekształcenia formy prawnej pracodawcy, a także przejęcia pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę
  • W przypadku zmiany miejsca wykonywane pracy, jeżeli miejsce pracy znajduje się w powiecie, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie lub w innym powiecie (przepisy 3-6 Dz.U. 2006 Nr141 poz. 1002 )

Przedłużone zezwolenie na pracę wyrabia się w 3 jednobrzmiących egzemplarzach: jeden zatrzymuje organ właściwy, dwa egzemplarze otrzymuje pracodawca, który następnie przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi


Po przejściu przez wyżej wymienione etapy, pracownika-cudzoziemca traktuję się jak pracownika obywatelstwa polskiego. W związku z czym, pracodawca musi dokonać wszystkich formalności, by pobyt i praca cudzoziemca miały charakter legalny: podpisać umowę (na czas określony, zlecenie lub dzieła), zlecić badania lekarskie, BHP, zgłosić pracownika do ZUSu.



INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2024    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY