PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI PRACY CUDZOZIEMCA
W ZAWODACH, DLA KTÓRYCH NIE JEST WYMAGANE ZEZWOLENIE NA PRACĘ

PODSTAWA PRAWNA

Możliwość wykonywania w Polsce pracy przez cudzoziemców bez zezwoleń reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U. 2006 nr 156 poz. 1116) oraz Rozporządzenie Nr 50 z dnia 23 grudnia 2004r. Wojewody Lubelskiego /DO POBRANIA - PDF/ w sprawie ustalenia kryteriów wydawania przyrzeczeń lub zezwoleń na pracę cudzoziemców w województwie lubelskim

Od 1 lutego 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. obywatele Rosji, Ukrainy i Białorusi będą mogli pracować w Polsce, w dowolnym dziale gospodarki, bez zezwolenia na pracę, w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, pod warunkiem posiadania zarejestrowanego przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy, oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy (Dz.U. 2008 nr 17 poz. 106 - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę)

Warunkiem wykonywania legalnej pracy jest otrzymanie wizy w celu wykonywania pracy, która będzie wydana po przedstawieniu konsulowi, właściwemu dla stałego miejsca zamieszkania cudzoziemca, oryginału zarejestrowanego oświadczenia, paszportu zagranicznego, jego kserokopii oraz ankiety ze zdjęciem
Osoby, które podjęły pracę w Polsce w sektorze rolnym na podstawie oświadczeń wystawionych zgodnie z przepisem sprzed nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, mogą korzystać ze swoich uprawnień do upływu ważności wizy lub zakończenia pracy.
Warunkiem jest wykonywanie pracy w oparciu o umowę - umowę o pracę, umowę zlecenia, umowę o dzieło.

ETAPY ZATRUDNIENIA CUDZOZIEMCA BEZ KONIECZNOŚCI UZYSKANIA ZEZWOLENIA NA PRACĘ

ETAP I
Weryfikacja i sprawdzenie przez pracodawcÄ™ sprawdza czy zatrudnienie cudzoziemca bez zezwolenia na pracÄ™ jest zgodne z prawem
Czy przypadek zatrudnienia cudzoziemca jest zaznaczony w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę?

ETAP II
Wypełnienie i złożenie Oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonania pracy cudzoziemcowi do odpowiedniego Urzędu Pracy

POBIERZ OÅšWIADCZENIE PRACODAWCY o ZAMIARZE POWIERZENIA WYKONYWANIA PRACY CUDZOZIEMCOWI

ETAP III
Rejestracja Oświadczenia przez Urząd Pracy.

ETAP IV
Przesłanie pracodawcą Oświadczenia do cudzoziemca, który legalizuje swój pobyt w Polsce poprzez wyrobienie WIZY na pobyt z prawem do pracy lub poprzez wyrobienie Karty czasowego pobytu.
Cudzoziemiec składa oryginał Oświadczenia polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonanie pracy w dziedzinach wyżej wymienionych , potwierdzonego notarialnie lub przez krajowy organ administracji do urzędu konsularnego w celu otrzymania Wizy z prawem do pracy.

Po przejściu przez wyżej wymienione etapy, pracownika-cudzoziemca traktuję się jak pracownika obywatelstwa polskiego. W związku z czym, pracodawca musi dokonać wszystkich formalności, by pobyt i praca cudzoziemca miały charakter legalny: podpisać umowę (na czas określony, zlecenie lub dzieła), zlecić badania lekarskie, BHP, zgłosić pracownika do ZUSu.