"CZAS NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ"
Publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
odnośnie składania wniosków o przyznanie środków finansowych

Na co można wykorzystać odzyskany z dotacji VAT?

Vat odzyskany z dotacji inwestycyjnej (40 tys) należy przeznaczyć na wydatki inwestycyjne, natomiast VAT odzyskany z finansowego wsparcia pomostowego, na wydatki pokrywane w ramach wsparcia pomostowego, tzn. na bieżącą działalność firmy.

Czy dotację można przeznaczyć na zakup używanych środków trwałych

Kupując sprzęt używany Sprzedawca musi wystawić zaświadczenie, że sprzęt ten nie został zakupiony ze środków publicznych. W przypadku braku możliwości przedstawienia faktury, wymagana jest wycena rzeczoznawcy.

Czy pierwsze zatowarowanie firmy produktami jest kosztem kwalifikowalnym jako środki obrotowe?

Zatowarowanie sklepu, to jak najbardziej środki obrotowe i można taki wydatek pokryć z dotacji inwestycyjnej.

Czy koszty opracowania, wydruku i kolportażu ulotek na początku działalności firmy można sfinansować z dotacji inwestycyjnej?

Ulotki i ich kolportaż to promocja firmy, więc można takie wydatki pokryć jedynie ze wsparcia pomostowego. Nie ma możliwości aby wydatki związane z promocją pokryć z dotacji inwestycyjnej. Z dotacji inwestycyjnej można pokryć koszty związane z oznaczeniem firmy, nie zaś z promocją. (tablica, kaseton

Na ile szczegółowe powinny być opisy planowanych inwestycji w biznesplanie? Czy muszę podawać dokładne dane techniczne sprzętów i ceny co do złotówki?

Opis planowanych inwestycji musi być na tyle szczegółowy, aby Członkowie Komisji mogli jednoznacznie ocenić niezbędność tego wydatku do planowanej działalności, a także czy podana cena nie jest zawyżona w stosunku do ceny rynkowej. Kwoty wydatków muszą być podane dokładnie, nie przedziałami, gdyż od tego zależy wysokość przyznanej dotacji. Na etapie wydatkowania jest możliwość przesunięć do 5% wartości planowanych wydatków. Możliwe są także większe przesunięcia, ale wymagają One już poinformowania Nas, otrzymania zgody na zmiany, i podpisania aneksu do umowy o otrzymanie wsparcia finansowego.

Czy kosztem kwalifikowalnym będzie koszt skorzystania z szerokiej usługi agencji reklamowej, jaką będzie wykonanie strony internetowej, zaprojektowanie logo, wizytówek, ulotek, wykonanie odzieży ochronnej z logo, wykonanie i montaż banerów oraz kasetonów reklamowych?

Wydatki służące identyfikacji firmy, oznaczenie (kasetony służące oznaczeniu firmy), wyposażanie, także w odzież ochronną mogą zostać sfinansowane z dotacji inwestycyjnej. Natomiast nie kwalifikowalne są żadne wydatki związane z promocją (strona www służąca promocji, banery, kasetony reklamowe, ulotki)

Czy zakupiony towar za dotację można wrzucić w koszty?

TAK - jako środki obrotowe.

Czy należy obliczać amortyzację za samochód, który kupię za dotację?

TAK, ale nie można wrzucić tej amortyzacji w koszty uzyskania przychodu

Czy bilans należy uznawać za bilans otwarcia dla każdego roku?

W bilansie zawartym w biznesplanie nie będzie bilansu otwarcia. Bilans powinien być sporządzony na zakończenie każdego roku, czyli odpowiednio: na koniec 2011, koniec 2012 i koniec 2013

Czy w bilansie należy wypisać kwotę zapasów ( jeśli tak zrobię będę musiała obliczyć zmianę stanu produktów) czy po prostu wpisać pozycję tylko w środki pieniężne i w pierwszym roku wpisać tam własną gotówkę a w drugim zysk z poprzedniego plus dotacje?

TAK, proszę wpisać szacowaną kwotę zapasów na zakończenie każdego roku.

Czy dofinansowanie należy uznać w rachunku zysku i strat jako przychody inne??

Dokładnie TAK

W jakiej formie należy przedstawić potwierdzenie wykonania min. 80 % godzin wsparcia szkoleniowo – doradczego?

Należy dołączyć kopię zaświadczenia ukończenia szkolenia

Oświadczenie o wielkości i przeznaczeniu pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis (Załącznik do niniejszych Wytycznych).

Jeśli ktoś nie otrzymał pomocy publicznej, to załącznik ten go nie dotyczy. Należy na liście załączników dopisać, że „nie dotyczy”

Oświadczenie o zgodzie na zaciągnięcie przez małżonka osób fizycznych zobowiązań wynikających z możliwości otrzymania wsparcia finansowego (Załącznik do niniejszych Wytycznych) – w jakiej formule go wypełnić, ponieważ umowa o dofinansowanie jeszcze na tym etapie nie jest podpisana?

Proszę wypełnić te pola, które są możliwe, czyli ewentualnie dane współmałżonka, miejsce na numer umowy, datę proszę zostawić puste.

...............................................................................

Dane, które należy wpisać we wniosku o przyznanie środków finansowych,
jako dane Beneficjenta (Projektodawcy)

Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw